Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie 2017 roku w GBP w Potęgowie

Utworzono dnia 02.01.2018
Czcionka:
 • Księgozbiór na dzień   31.12.2017 r.  liczył: 20 271 vol.
 • Zakupiono do bibliotek:  712 vol. z tego:
 • Ze środków własnych:     465 vol. na sumę – 10395,34 zł.
 • Ze środków Biblioteki Narodowej: 234 vol. -     5700,00 zł.
 • Dar  z MBP w Słupsku i od czytelników:   vol.- 125,50 zł.
 • Inne / Fundusz sołecki, Kd/sRPA         :   7 vol.- 211,45 zł.
 • Łączna kwota wydana na zakup księgozbioru wyniosła:16432,29 zł.
 • Zarejestrowano:    516 czytelników
 • Wypożyczono ogółem:   15 199  vol.
 • Zarejestrowano odwiedzin w czytelni i wypożyczalni naszych bibliotek: 14604 osób
 • Czytelnię internetową odwiedziło: 1414  internautów

 

 Promując czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży biblioteka już od kilku lat ogłasza w styczniu - cykliczny konkurs na Najaktywniejszego czytelnika do lat 12, który trwa do 20 grudnia.  Nagrody, to oczywiście pięknie wydane pozycje książkowe i słodki poczęstunek. Podczas ferii odbywały się w naszej czytelni zajęcia plastyczne, gry i zabawy dla dzieci, prowadzone przez pracowników biblioteki . W zajęciach uczestniczyło łącznie- 27  osób. Zajęcia trwały po cztery godziny dwa razy w tygodniu. W kwietniu odwiedziła nas młodsza grupa przedszkolna -18 dzieci. 26.04 w czytelni biblioteki odbyła się lekcja biblioteczna z pokazem filmów edukacyjnych i quizów na temat „ Z ekologią żyję w zgodzie pomagam przyrodzie”. Odbiorcami przygotowanej lekcji byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Skórowie- 23 osoby. Maj w bibliotekach był dla czytelników miesiącem bez kar za książki. Zorganizowałyśmy wzorem lat ubiegłych Kiermasz Starej Książki, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem odwiedzających. W miesiącu bibliotek i bibliotekarzy ,biblioteka zorganizowała dla czytelników i mieszkańców naszej gminy  kiermasz książek z Wydawnictwa „Drugi Tom” po bardzo atrakcyjnych cenach, pięknie wydane. Każda książka w cenie siedmiu złotych.  

19.05. naszą bibliotekę w związku z Dniami Otwartych Funduszy Europejskich odwiedziły małe dzieci i dorośli, którzy zostali obdarowani balonami, wiatrakami i książeczkami z logo Unii Europejskiej. Również 19 maja nasza biblioteka uczestniczyła w III Powiatowym Konkursie Recytatorskim Języka Kaszubskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej w Skórowie pod patronatem Centrum Edukacji Regionalnej z siedzibą w Słupsku oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Potęgowie. 24 maja w miesiącu bibliotek i bibliotekarzy oraz z okazji XXIV  Pomorskiej Wiosny Literackiej  biblioteka zorganizowała dla klas V i VI Szkół Podstawowych z Potęgowa i Skórowa warsztaty literackie z pisarzem, dziennikarzem Danielem Odiją.  30.05 2017 r. odbyła się już  III edycja Gminnego Konkursu Czytelniczego – dla klas II i III  szkół z naszej gminy „Lubię czytać”.  Laureaci zostali obdarowani ciekawymi nagrodami książkowymi, dyplomami oraz słodkim poczęstunkiem. Wyniki konkursu były ogłoszone na stronie biblioteki. Biblioteka już w kwietniu rozpoczęła zakup nowości bibliotecznych , na które  czytelnicy czekają z niecierpliwością. Na początku czerwca Biblioteka Narodowa- Instytut Książki podał wstępne kwoty dotacji na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych z wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Dofinansowanie jest realizowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przypadku naszej biblioteki jest to kwota 5700,00 zł.

Na początku czerwca t.j. od 2 do 4 obchodziliśmy Dni Gminy Potęgowo. Biblioteka przedstawiła na wystawce walory naszej gminy wczoraj i dziś. Z myślą o najmłodszych przygotowałyśmy stoisko biblioteczne pod namiotem ,prezentujące walory programu i  posiadania karty bibliotecznej „Z Biblioteką do Kultury”, kiermasz książek, gry planszowe, malowanki oraz rebusy dla dzieci i dorosłych. Za rozwiązanie krzyżówki z prezentowanymi wiadomościami na temat walorów naszej gminy ,można było wylosować pięknie ilustrowane książki dla dzieci lub beletrystykę o różnej tematyce dla dorosłego. Stoisko urozmaicały kolorowe balony .

Od trzech lat biblioteka współpracuje z firmą Centrum Edukacyjno- Szkoleniowe „Cosinuss” z Zabrza, która przekazuje nam materiały edukacyjne. W tym roku były to gry planszowe a wartość  tej przesyłki pokrywają sponsorzy z terenu naszej gminy, dla których podziękowania w postaci dyplomów zostały przekazane. Nazwy firm sponsorujących materiały edukacyjne zostały opublikowane na stronie internetowej biblioteki.

8.09.2017 w Sali widowiskowej GOK odbyło się cykliczne już widowisko „Narodowego Czytania”. W tej edycji „Wesele” z podziałem na role Stanisława Wyspiańskiego odegrali : nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Potęgowie i Skórowie, pracownicy GOPS w Potęgowie, radna- sołtys, pracownicy GOK oraz GBP. Całość uzupełnił kultowy podkład muzyczny w wykonaniu Czesława Niemena. Odbiorcami widowiska była młodzież szkół, uczestnicy ŚDPS w Potęgowie oraz mieszkańcy. W listopadzie biblioteka współpracując ze szkołami naszej gminy zorganizowała konkurs plastyczny dla klas IV,V i VI. pod hasłem „Niepodległość w

oczach dziecka”. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac. W listopadzie bibliotekę dwukrotnie 9 i 18 odwiedziła grupa przedszkolna Zajączki dla której były przygotowane zajęcia plastyczne oraz Mikołajki.

20 grudnia zostali wyłonieni najlepsi czytelnicy w GBP w Potęgowie oraz w Łupawie. Wszystkie wiadomości oraz obrazy utrwalone możemy obejrzeć na stronie internetowej naszej biblioteki.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 6

W poprzednim tygodniu: 54

W tym miesiącu: 163

W poprzednim miesiącu: 223

Wszystkich: 1419